Durian bez zápachu

10.5.2007
Citace:
Nadine S. Fischer, Martin Steinhaus, Identification of an Important Odorant Precursor in Durian: First Evidence of Ethionine in Plants, J. Agric. Food Chem. 2019, https://doi.org/10.1021/acs.jafc.9b07065
Zdroj
Struktura sloučenin vytvářejících durianový pach, vpravo dole rozpůlený plod mohutného stromu Durio zibethinus

O tropickém ovoci durianu je známo, že před dosažením zralosti je tuhý a nechutný, po překročení zralosti pak úžasně páchne, takže je použitelný pouze dva až tři dny, kdy je zralý a nesmírně lahodný. Thajští vědci nyní vyvinuli durian, který vůbec nezapáchá a bude tedy povoleno ho používat i na recepcích a v letadlech.

27.1.2017: Analýza, kterou provedli Jia-Xiao Li, Peter Schieberle a Martin Steinhaus z Deutsche Forschungsanstalt für Lebensmittelchemie, ukázala, že typický zápach durianů, plodů durianu cibetkovitého (Durio zibethinus) vytvářejí přednostně ethyl (2S)-2-methylbutanoát a 1-(ethylsulfanyl)ethan-1-thiol. Jejich struktury vidíme na obrázku.

Chemická struktura aminokyseliny ethioninu. 2.3.2020: Předchůdcem sloučeniny vytvářejících pach durianu je neobvyklá aminokyselina ethionin (angl. ethionine), jejíž chemickou strukturu vidíme na obrázku. Působením enzymů z něj vzniká ethanthiol CH3CH2SH a další obdobné sloučeniny. Spoluautorka výzkumu Nadine S.Fischer z Technische Universität München uvádí: „Naše zjištění naznačují, že během dozrávání ovoce uvolňuje z ethioninu zápach specifický rostlinný enzym. To je v souladu s naším pozorováním, že během zrání ovoce roste nejen koncentrace ethioninu v dužnině, ale současně i koncentrace ethanthiolu. To vysvětluje, proč zralý durian vydává extrémně silný zápach.“

Odeslat komentář k článku "Durian bez zápachu "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Durian bez zápachu " e-mailem

Diskuse/Aktualizace